11 Mayıs 2014 Pazar

spielberg

Kimdir Spielberg, nerelidir? Nasıl olabiliyor da böyle sürükleyici filmler yapıyor. İnsanı saatlerce yahut günlerce etkisinde bırakabiliyor.
   O Amerikalı bir yönetmen,2. Dünya savaşı evladı.. 2.Dünya savaşı demişken, kısa süre önce izlediğim Shinler'in Listesi filmine değinmek istiyorum.Savaşın insan üzerinde yıkımlara yol açan, insani değerleri sorgulamamıza yardımcı olan bir film. İlk izlediğiniz de filmin farklı bir ütopya yolculuğuna giriyorsunuz; fakat çok değil dakikalar sonra film kendini ele veriyor..
     Nasıl mı ?
 Filmde bencilliği görmemek olanaksız değildir,Shindler tam bir kahraman! Shindler bir yahudi kurtarıcısı! Evet, filmin havası tamamen budur bence... Aslında film bittiğinde donakaldım, gözlerimi kapattım ve dedim ki '' o gerçek bir kahraman''... Ardından Titanların Savaşı, Cennetin Krallığı gibi filmlerden tanıdığım Liam Neeson hayranı oluverdim. Ne mi oldu ? Ben bir Amerikalı'ya daha hayran oldum. İşte anlatmak istedğim budur : Spielberg bir Amerikalı, Amerika hayranı... VE her filmde bizi kendine bağlayan bu Amerikalı aslında Amerika'ya bağlı olmamzı istiyor. Bir çok filminden sonra içimde bir Amerika hayranlığı ve merakı doğuveriyor. Sonra bir kahve... Önce düşlerde Amerka'yı gezniyorum,görüyorum. Belli bir zaman sonra Amerikalı oluyorum. Bütün bu arzulara neden  olan şey tabi ki Spielberg'ün bize kahramanların tamamının Amerika'da var olduğunu göstermesidir.Bu sebeble Amerika özentiliğimiz bir zerre daha artıyor.
     Beni acımasız düşünmekle yargılayabilirsiniz. Yapay Zeka, Jurassic Park hatta hâlâ izlemekten zevk aldığımız Ten Ten Maceralırını yok mu sayalım ? diyeceksiniz belki de.. Ama şunu söylemeliyim ki bilimkurgu evrenseldir...
    Savaş filmlerini ele almak istiyorum : Neydi o Tom Cruise başarısı ? Biliriz Dünyalar Savaşı filmini. Bir Amerikalı sayesinde kainatta yeni bir dünya kurulabiliyor. Yine bir Amerikalı... Hem de iki çocuğuna bakamayacak kadar sorumsuz olan bu Amerikalı bir evliliği kurtaramazken ''yeni bir oluşumla'' karşımızda.  Çünkü o bir Amerikalı!
     Geçtiğimiz yıl ödül alan bir film Lincoln. Film; Amerika 16. başkanının hayatını konu ediniyor. Lincoln, köleliğin düşmanı, halkın göz bebeği... Filmin başrolü Daniel-Day Lewis. Bir röportajda dikkatimi çekti: İngilizmiş Lewis.. Fakat Amerika'yı  hayatının odak noktasına koymuş. Yani o bir Amerika sempatizanı...
     Yine bir savaş filmi, izleyeni coşturan bir film Er Ryan'ı Kurtarmak. Normandiya Çıkarması'nda Amerikalı bir askeri kurtarma çabaları ele alınmış.  4 çocuklu bir ailenin sağ kalan tek oğlu Ryan, vatanı için cephede.
Ryan, cepheden alınmalı savaşmamalı, neden mi ? çünkü Amerikalı bir ailenin kalan tek oğlu..
    Sonlandırmak gerekirse, Spielberg filmleriyle büyük gişe başarıları kazanmış, 2. Dünya Savaşı'nı başarıyla konu edinmiştir. Ancak o bir Amerikalı! İzleyiciye sunduğu bir çok filmde  Amerikalı kahramanlar yer alır. İzleyenleri Amerika'ya bağlamak isteyen bir yönetmen. Oldukça başarılı. Çünkü şu an hepimiz  Amerika sempatizanıyız...
   
     

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder