9 Mart 2015 Pazartesi


   Pencere kenarındaki eskimiş, köhne  kanepeye oturdu, kös kös dışarıyı izliyordu. Elinde ya da ağzında oyalanacak bir şeyler istedi.Oturduğu yerden doğruldu ve sabahın ilk ışıklarını bütün enerjisiyle -kollarını iki yana adeta bir denizi kucaklayacak gibi- sineye çekti.  Hemen her sabah olduğu gibi  bu sabah da, kocasını işe yolcu ettikten sonra pencere kenarındaki kanepesine yerleşti. Çoluk çocuğun oyunlarını izler hatta bazen bu oyunları anlamlandırmaya çalışırdı.  Pazardan ya da marketten dönen mahalleli kadınlarla muhabbete tutuşur, kadınlarla kahve içmek için kapıya çıkmaya  sözleşirdi.Her gün de benim kapımın önünde içiyoruz şu kahveyi! Biri de demez ki bu sabah bizim tarafta içelim, haspalar!  İçindeki kalkıp gitme dürtüsü onu harekete geçirdi ve bakkalın yolunu tuttu. Kapı eşiğinden, bakkal çıraklığı yapan Esra'ya selam verdi. Esra, mahallelilerden Hatice'nin kızıydı. Küçükken aynı adamı severlermiş Hatice'yle. Esra,ela gözlü, asık yüzlü, sert mizaçlıydı. Gençliğini bu harabeye dönüşmüş mahallede geçirmişti. Elleri topak topak, yanakları  sarkmış, bir kızın standardının dışında uzun boyu vardı. Nevin'e hiç çekici gelmezdi, ona göre bu asık suratlı yüz  mahalleliye de çekici gelmezdi.
 İçeri girdi;
 -sakız kaç kuruşa, dedi.
-Hayırdır Nevin abla sabah sabah ?
-hiiç. Öyle.
-On kuruş.
    Esra'ya çıkarken eliyle selam verdi. Ev ile bakkal arası üç beş adımlıktı.  Sakızını ağzına atmak için sabırsızlanma gereği duymadı. Evin kapısında bir köşesi yırtık olan terliğini çıkardı, kafasını hafifçe eğdi ayağındaki tek tarafı yırtık terliğe baktı. Yeni bir terlik almalı. Serhat'a söyleyim de akşam bir çift alıversin.Pazardan alırız, on liralık bir şeydir. Serhat da epey yoruluyor, çok mu yük oluyoruz ona? Kocalık vazifesi bakacak tabi. Anamın evinde kuzuydum ben kuzu! Çocukların da  masrafı cabası. Büyük de hep tembellik! okutmamalı haylazı.  Daha iki yaz öncesi aldığı ayakkabıları giyiniyor adamcağız. Evlere temizliğe gitsem, izin vermez ki deyyus. Serhat'ın kadını zenginlerin evinin bokunu temizliyormuş, dedirtmez. Gururu batasıca! Bu devirde geçinmek zor iş zaten. Ayşe'de geçen anlattı, gırtlağa kadar borca girmiş kocası. Kumarda kaybetmiştir, serseri herif. Yazık etti güzelim kızın gençliğine.  Ağır ağır yürüdü holde, çocuklara bakmak için odalarına yaklaştı,sessizce kapının kolunu indirdi ve göz ucuyla kapı aralığından baktı.  Henüz uyanmamışlardı. Ah! ne tembel bu çocuklar.Kahvaltı hazırlayıp uyandırayım, mutfağa ilerledi. Dolabı açtı. sucuklu yumurta yapmaya niyetlendi ama yumurta yoktu, kalan son iki yumurtayı sabahın köründe işe yolcu ettiği  kocasına kırmıştı. Neyse ki sucuk kalmış. Sucuğu tavaya koydu, üzerine biraz  biber salçası kattı. Yerlerdi çocuklar. Zaten hiçbir şeye itiraz etmezlerdi. Babalarına çekmişler ne de olsa. Cebinden  karbonatlı sakızı çıkardı, neyse sonra çiğnerim. Çocukların kahvaltısı bitti, sofrayı toplamaya başladı. Uyanır uyanmaz sokağa kaçıyor bunlar da. 
     Yeşil fasulye pişiririm, diye geçirdi içinden. Yanına da pilav. Bulgur pilavı mı yapsam? Kaç zamandır yapamıyorum. Serhat da çocuklar da sevmez ki. Kendim yerim. Yalnız onlar için mi yapıyorum sanki. Mideme de oturmuyor değil bulgur. Gece yatırmıyor sonra. Mutfağa girdi, kocasının rakı içtiği ince belli,dokunsan kırılacak izlenimi veren bardağa,soğuk su doldurdu. Ayaklarını sürüyerek koridoru geçti. Önce kanepeye oturdu  sonra elindeki bardağı pencerenin tahtası dökülmüş, yağmur suyu yemekten şişmiş,kenarına koydu. Öylesine getirmişti suyu da, elbet susarım,diye. Fasulye yapayım, yanına da pirinç pilavı, hem çocuklar çok sever. Serhat  bugün kaçta gelir ? Neyse üç gibi başlarım yemeğe, ancak yetişir. Elbiseleri çok kirlenmese, çıkmıyor sonra kömür lekesi. Bütün çamaşırları berbat ediyor. Cebinden sakızını çıkardı. Kabını açtı ve ağzına attı. Sakız, ilk çiğneme esnasında  çok sertti, yavaş yavaş yumuşamaya başladı. Dişlerinde ağırlığı hissetti. Sakızı yumuşatmak da zor. Dışarıya baktı; pencereden ne kolay görünüyordu bir sakız alıp gelmek. Çocukları, Serhat'ı ve kenarı yırtık terliği zihnini yormuştu.

Ne basit işti, bir sakız alıp gelmek. Pencere kenarında iken.. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder